پروژه کارآفرینی شرکت خدمات حسابداری و حسابرسی (کارآفرینی)

دسته بندی کارآفرینی
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 64
حجم فایل 142 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

شرح فرایند و اطلاعات فنی مورد نیاز

شرح فعالیت های شرکت  :

1 فعالیت های حسابداری دولتی

 – حسابداری تملک دارایی های سرمایه ای

– حسابداری مالی

– اعتبارات

– انبار داری

– اموال

– حقوق و دستمزد

و …

 

2 فعالیت های حسابداری شرکتی

حسابداری شرکتی – حسابداری صنعتی  – انبارداری – انبارگردانی  و …

 

3 حسابرسی

حسابرسی دولتی

حسابرسی شرکتی

و …

 

برخی از اطلاعات فنی مورد نیاز :

یكی از مباحث اصلی و مطرح بخشهای اداری ـ حسابداری و مالی و خدماتی اكثر موسسات ، سازمانها و شركتها در روزهای پایان سال شلوغی و جنب و جوش است كه برای انجام كارهای باقیمانده و ناتمام صورت می گیرد .

انگار كه مسابقه ای در پیش است از كاركرد كارمند ساده گرفته تا مدیران و سرپرستان رده بالای در سازمان جهت رسیدن به نقطه پایان در تلاش هستند .

به راستی چرا اینگونه است ؟ و چه عواملی سبب این می شود كه نتوانیم كارهایمان را در طی سال انجام دهیم ؟ عوامل فرهنگی موثرند یا عوامل اقتصادی ؟

آیا قوانین موجود كشور دارای اشكال و نقص هستند و یا عوامل محیطی و اجتماعی درون سازمانها؟

آیا از فن آوری سیستمهای اطلاعات مدیریت ( ) نتوانسته ایم بدرستی بهره‌ای ببریم ؟

آیا كاركنان سازمانها به موقع وظایف محوله را انجام نمی دهند ؟

و آیا مدیران از ابزارهای كنترلی مدیریتی خود به نحو مطلوب استفاده نمی كنند ؟

اینها سئوالات مطرحی هستند كه می توان با حل آنها گره بسیاری از مشكلات موجود سازمانها و شركتها باز شده و بدرستی از زمان بعنوان یك منبع محدود استفاده نمود .

بحثها و نظرات مختلفی در خصوص روزهای پایان سال با انبوه زیاد كارهای ناتمام مطرح است . عدهای از صاحبنظران بر این باورند كه مدیران ما با توجه به عوامل فرهنگی و محیطی دارای ساختار مناسبی از لحاظ تركیب زمان و شرایط آن و استفاده بهینه از وقت نمی باشند .

در این گزارش یه مسایلی در خصوص ریشه های بنیادی این مساله می پردازم و امیدوارم كه بتوانم نگاه تازه ای در رفتار و كردار اجتماعی در مورد استفاده صحیح از وقت داشته باشم .

در این گزارش به عواملی از قبیل :

مهارتهای فردی و سازمانی

نقش عوامل فرهنگی و اقتصادی

عوامل درون سازمانها و برون سازمانی ،

وظایف كاركنان و نقص سیستمهای اطلاعاتی

وظایف مدیران و استفاده از ابزارهای مدیریتی

می پردازیم .

امروزه متخصصان و دست اندر كاران بحث جدیدی را تحت عنوان مدیریت اثر بخش مورد ارزیابی و تجزیه و تحلیل قرار می دهند و بطوریكه در عصر حاضر كارایی و بهره‌وری والاترین هدف و ارزشمندترین مقصد كلیه مدیران است . مهارت اعمال مدیریت زمان به دو مقوله كلی مهارت فردی و مهارت سازمانی قابل طرح و تقسیم بندی است از بعد مهارت سازمانی كه به شش قسمت تقسیم میشود مدیریت ارتباطات  ـ مدیریت جلسات ) برنامه ریزی عملیاتی – تفویض اختیارهدف گزاری ـ اولویت  بندی اهداف و برنامه ها و فعالیتها ـ)و رابطه آن با مهارت فردی كه آن هم با نقش وبژگیهای فرذی در موفقیت سازمانی در ارتباط است مورد بحث قرار می گیرد .

 

 

 

 

1 ـ مهارتهای سازمانی فردی

الف –  مهارت سازمانی :

بحـث مهارتهای سازمانی مدیریت و سرپرستان از نقطه نظر اهداف تقریباً یكی است . شناسایی و تعیین اهداف از مباحث بسیار كلیدی می باشد . اولویت بندی این اهداف به شما كمك می كند كه مطوئن تر به آنها برسید .

وقتی شما این برنامه و فعالیتها را برنامه ریزی می كنید در واقع از ابزارهای مدیریتی استفاده می كنید و چنانچه این مدیریت برنامه ریزی بصورت عملیاتی باشد شما یك مدیر عملیاتی به حساب می آیید و برای اینكه بتوانید برنامه های خود را اجرا كنید باید از مسئولیتهای اجرایی خود كم كرده و فقط نظارت و رهبری نمایند و قدرت دادن تفویض اختیار به دیگر كاركنان به شما كمك بسیاری خواهد كرد با این بینش شما دارای ارتباطات موثری با دیگر افراد خواهید بود و اینكه بتوانید از مقوله زمان هم حداكثر بهره‌برداری را بنمائید . پیتر دراكر پدر علم نوین معتقد است هركس نتواند زمان خود را مدیریت نماید هیچ چیز دیگر را هم نمی تواند مدیریت كند .

بنابراین مهارت سازمانی مدیران موفق ارتباط بسیاری با مدیریت بهینه از زمان دارد .

 

ب ـمهارتهای فردی

كرت اوین رفتار افراد را تابعی از شخصیت انسان و محیط آنها می داند . ولی بر این اعتقاد بود كه اعمال و رفتاری كه از انسانها سر می زند احتمالاً هر دو عامل یعنی ویژگیهای فردی و عوامل محیطی در آن دخیل باشند .

وقتی به نظر كرت لوین در خصوص رفتار انساها تأمل می كنیم به این نتیجه می رسیم كه رفتار انسان از دید خود فرد یعنی عامل اجرا و یا اینكه از دید دیگران مورد قضاوت قرار می گیرد دارای تفاوتهایی می باشد .

بر اساس تحقیقات انجام شده زمانی كه فرد در موضع اقدام كننده قرار می گیرد رفتار خود را اكثراً به عوامل محیطی نسبت می دهد و عوامل شخصی و ویژگیهای فردی را نادیده می گیرد .

و بر عكس زمانی كه در موضع مشاهده كننده و قضاوت كننده قرار می گیرد نقش عوامل محیطی را كمرنگ فرض نموده و بیشتر به عوامل شخصی تأكید می ورزد .

در حیطه بحث مهارتهای فردی تخصص و چگونگی نگرش به این قضیه می تواند در خور تأمل و اندیشه باشد .هر چه در انجام هر كاری فرد دارای تخصص و مهارت باشد بهتر و موثرتر میتواند در آن رشته فعالیت نماید . بی شك یكی از عوامل عقب‌ماندگی كشورهای جهان سوم عدم وجود مردان و زنان با تخصص و با مهارت در زمینه های مختلف اقتصادی و فرهنگی می باشد .

2 ـ نقش عوامل فرهنگی روی فعالیتهای اقتصادی مساله ای است كه كارشناسان امر در مواجهه به آن به یك نكته اساسی توجه دارند و ان فرهنگ رفتاری افراد آن اجتماع می باشد .

در بیان تعریف مربوط به مسائل فرهنگی دیدگاه عالمان بطور قطع در یك راستا می باشد و ان اینست كه در تعریف فرهنگ به اصول ثابتی معتقدند از انجمله مجموعه ای از ارزشها ، باورها ، اعتقادات ، هنجارها ‌، اخلاق ، دانش و سایر یافته ها و اكتسابات اجتماعی انسان .

در هر جامعه ای با توجه به خصوصیات فرهنگی ان مقولات ، معیارها و مفاهیمی با ارزش قلمداد می باشند وقتی از بایدها و نبایدهای یك فرهنگ حرف می زنیم از حد و حدودها و از مرزهای رفتاری آن اجتماع می گوییم به یك مجموعه از رفتارها و هنجارهای مسلم شده بر می خوریم كه می تواند در پیشرفت و توسعه نقش بسزایی داشته باشد هر دوی عوامل فرهنگی و اقتصادی در مورد طرح این گزارش دارای اهمیت فوق‌العاده می باشند .

نظم و ترتیب در اجتماع ، وفای به عهد ، عدم وجود فاصله‌های طبقاتی ( عدالت اجتماعی به مفهوم واقعی ) ، داشتن امنیت و اسایش فكری و روحی و داشتن محیطی عاری از آلودگی های صوتی و فشارهای عصبی و ………… این مسایل تاثیر زیادی روی نظم اجتماعی دارد و نظم اجتماعی سبب می شود كه كارها و امور جاری اجتماع به موقع و صحیح انجام شود . برای روشن شدن این بحث كمی بیشتر صحبت می‌كنیم :

 

– نظم و ترتیب در اجتماع ( نظم اجتماعی )

نظم اجتماعی سرآمد كلیه بحثهای این گزارش می باشد . نظم اجتماعی جهت دهنده اجتماع است .

تنظیم امور و داشتن برنامه مشخص برای اهداف تعیین شده در كمك به بهبودنظم اجتماعی مفید می باشد .

آگاهی اجتماع از چنین وضعی آنها را در خطی قرار می دهد كه همانا توسعه فرهنگی و در نهایت توسعه اقتصادی می باشد .

-‌ وفای به عهد ( تعهد )

بسیاری از مشكلات مردم ما عدم وجود تعهد و وفای یه عهد و پیمان است . وقتی ریشه این مشكل را مورد ارزیابی قرار می دهیم به بحث قبلی ( نظم اجتماعی )  بر می خوریم . انجام امور بموقع و تعهد داشتن به افراد و كارها و وظایف محوله انسانها را متعهد كرده و در قبال اجتماع مسئولیت‌پذیر می كند .

احساس مسئولیت اجتماعی ، از مهمترین عوامل حفظ و ضمانت اجرایی عدالت اجتماعی است و لذا آگاهی عمومی به حقوق و وظایف و مراقبت در حفظ و اجرای آن و اصل انتقاد سازنده و امر بمعروف و نهی از منكر در همه مراتب و حدود آن در جامعه ضرورت دارد .

 

ـ عدم وجود فاصله های طبقاتی

تا انجا كه مشاهدات عینی و تجارب اجتماعی در جامعه های مختلف با نظامهای اجتماعی و اقتصادی مختلف نشان داده ، افراد اجتماع از نقطه نظر كارآیی فكری و بدنی با یكدیگر تفاوت دارند . منظور از این تفاوتها ، تفاوتی است كه در سرشت آنهاست ، نه تفاوتهایی كه ناشی از نابسامانیهای و بی عدالتیهای اقتصادی و اجتماعی است و با برطرف كردن آنها برطرف می شوند .

یكی از موضوعات مهم عوامل فرهنگی ، بحث وجود فاصله‌های طبقاتی در اجتماع می باشد . تاثیر نگرانی افراد اجتماع از وجود فاصله‌های طبقاتی بطور حتم در رفتارهای اجتماعی اثر گذار است .

موضوع قشر بندی اجتماعی (   ) در فرهنگ جامعه شناسی ، عبارت است از دیدگاهی كه افراد و گروههای اجتماعی كه در یك جامعه وجود دارند را بصورت لایه ها و قشرهایی تلقی می كنند كه در سطوح مختلف ، و بر روی هم چیده شده اند .

مفهوم نابرابری های اجتماعی یا قشر بندی اجتماعی از یك بار ارزشی برخوردارند كه افراد و گروههای خاص را فراتر از افراد و گروههای دیگر قرار داده و قلمداد می كنند .

 

 

– عدالت اجتماعی به مفهوم واقعی و بر اساس بینش اسلام در ایه زیر خلاصه می شود

( بالعدل قامت السماوات و الارض  ) آسمانها و زمین بعدالت بر پاست .

 

3 ـ عوامل درون سازمانی و برون سازمانی

برای روشن شدن بحث عوامل درون سازمانی و برون سازمانی و ارتباط آن با این گزارش به نكاتی اشاره می شود  .

الف ) دیدگاه سیستمی

قبل از بحث پیرامون دیدگاه سیستمی به تعریف سیستم می پردازم .

سیستم مجموعه ای است از اجزاء كه با ارتباط و پیوند متقابل یك كل واحد را برای رسیدن به هدف مشخص و معیین تشكیل می دهند و هر كدام از اجزاء نقشی خاص را در این راستا ایفا می كنند .

دیدگاه سیستمی یك راه و روش فكر كردن ، نوعی جهان بینی و یك قالب ذهنی خاص است . این طرز فكر به مدیر سازمان چنین القاء می كند كه سازمان ، سیستمی است كه از قسمتهای مختلفی تشكیل شده و هر قسمت از ان علاوه بر هدف خاصی كه برای خود دارد . در جهت تحقیق هدف كلی سازمان نیز فعالیت می كند . به این ترتیب . مدیر با شناخت كامل از سیستم سازمانی ، تصویری جامع در ذهن خود ایجاد می نماید و با دید خاصی كه دارد سعی می كند وقت خود را مصرف جنبه های مهمتر سازمان كند .

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *