سازه و مصالح در محیط‌‌های دریایی (عمران)

دسته بندی عمران
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 37
حجم فایل 204 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

معرفی گروه تحقیقاتی فن‌آوری‌های نوین دریایی در زمینة سازه و مصالح

 

هدف از تحقیقات این گروه، ارزیابی واقع‌بینانه از مسائل و مشكلات مرتبط با زمینة سازه و مصالح در محیط‌‌های دریایی، و نیز دستیابی به روش‌های مناسب و عملی جهت حل چنین مسائل و مشكلاتی می‌باشد. در همین ارتباط، محورهای تحقیقاتی زیر مشخص شده كه پروژه‌های مرتبطی در هر زمینه تعریف شده و یا در حال تعریف است.

 

1- بارگذاری و تحلیل سازه‌های دریایی و ساحلی

            یكی از مسائل موجود در اسكله‌ها، سكوها و به طور كلی سازه‌های ساحلی و دریایی كه در چند دهة اخیر بسیار مورد توجه بوده است، تحلیل این نوع سازه‌ها در مقابل بارهای وارده است. مسئلة عمده‌ای كه این سازه‌ها را از سازه‌های متعارف جدا می‌سازد، وجود آب در تماس با سازه است. وجود آب نه تنها در ارتعاشات تأثیر می‌گذارد، بلكه خود می‌تواند به وسیلة امواج، عاملی مهم برای ایجاد نیروهای خارجی باشد. چنین نیروهایی ممكن است بخش مهمی از بارگذاری اسكله‌ها و سازه‌های دریایی را تشكیل دهند. این مسئله هم بر قسمت‌های بالایی سازه و هم بر فونداسیون سازه كه اكثراً به صورت شمع می‌باشد، تأثیر می‌گذارد.

            در مواردی كه تحلیل سازه‌های دریایی با ابعاد بزرگ، نظیر سكوهای ثقلی و موج‌شكن‌ها موردنظر باشد، باید از تئوری پراكندگی (Diffraction theory) برای تعیین اثرات آب استفاده نمود. لیكن برای سازه‌های بلند و لاغر كه نسبت ابعاد قسمتی از سازه‌ها كه در معرض امواج قرار دارد به طول موج كوچك باشد، مسئله به صورت دیگری مطرح می‌شود. در حقیقت در این موارد، نیروهای وارده ناشی از اثرات متقابل آب و پایه اغلب تابعی از سرعت‌های نسبی بین آب و پایه می‌باشد. سرعت و شتاب ذرات آب را می‌توان با استفاده از تئوری موج تعیین نمود؛ لكن تعیین سرعت پایه در لحظات مختلف اساسی‌ترین مشكل را در تحلیل ایجاد می‌كند؛ خصوصاً از این نظر كه این نیروها با توان دوم سرعت نسبی بستگی داشته و باید هم جهت سرعت نسبی در نظر گرفته شوند. به بیان دیگر، در هر لحظه برای آن كه بتوان نیروهای وارده ناشی از عملكرد آب بر پایه را به‌دست آورد، باید سرعت نسبی بین آب و پایه را تعیین نموده و نیروی وارده را متناسب با توان دوم این سرعت و هم‌جهت با آن در نظر گرفت.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *