مقاله هایی در خصوص پل (عمران)

دسته بندی عمران
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 441
حجم فایل 6.844 مگا بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

بخش اول: طرح كلی

مقدمه

جی ای كرمن، مهندس اصلی (عالی رتبه) شاهراه، آژانس شاهراه ها

پیش زمینه آژانس شاهراه “hihung Agency” مسئولیت اداره شبكه راههای اصلی انگلستان را به عهده دارد. این امر به معنای نگاه داری و بهبود بخشیدن به شبكه موجود است كه پل ها بخش مهمی از آن را تشكیل می دهند. پل ها نه فقط به دلیل وجود كاربردی خود بلكه به دلیل منابع اساسی مورد نیاز برای نگاهداری آنها اهمیت دارند.

از سال 1988، سرمایه صرف شده برای برنامه نگهداری پل های راه های اصلی كشور حتی به مرز 1000 میلیون پوند هم رسیده است. بخش اعظم هزینه به نیاز مبنی بر نگهداری پل ها در حد استاندارد و به خصوص در مورد وسائط نقلیه سنگین اروپایی بین المللی مربوط است. هدف اصلی، حصول اطمینان از این امر است كه از اول ژانویه 1999 تمام سازه هایی كه راه های اصلی بر آنها سوارند می توانند به طور ایمن توسط كامیون ها مورد استفاده قرار گیرند.

در سال های اخیر، پل های راه های اصلی برای هیئت مدیره این آژانس از جایگاه خاصی برخوردار بوده اند، زیرا ناسیونال آدیت آفیس «دفتر اصلی ممیزی»، كمیته حسابهای مردمی پارلمان و كمیته حمل و نقل یكی پس از دیگری در این زمینه سرمایه گذاری كرده اند. این امر سبب شده است آژانس بیش از حد معمول به سازه ها توجه كند.

واضح است كه برنامه 15 سالة احیاء (بازسازی) پل های جاده‌ای نشانگر یك تلاش اساسی از سوی آژانس است كه با هدف بهبود بخشیدن به پل‌ها می‌باشد به گونه‌ای كه این پل ها تحت شرایط ترافیكی سنگین امروزه بتوانند عملكرد صحیحی داشته باشند. مقامات محلی و سایر صاحبان پل نیز در مورد پل های خود دست به اقدامات مشابهی زده اند.

این اقدامات بسیار آموزنده بوده اند. یك پیام واضح حاصل از این اقدامات نیاز مبرم به یك سیستم جامع برای مدیریت پل هاست. بسیاری از پل ها بدون هیچ اشكالی در ارزیابی ها رد می شوند پس دانستن این كه آیا لازم است كاری برای اطمینان یافتن از ایمنی عمومی انجام شود یا فقط مسائل مربوط به هزینه كل عمر پل ضروری هستند، مهم است. این همان جایی است كه داوری واضح مهندسی مورد نیاز است.

فواید حاصل از صرف هرگونه پول برای فعالیت های مدیریتی چندان روشن نیست. فوائد هر نوع اقدام اصلاحی یا پیشگیری كننده بسیار پیچیده است. اگر به طور آشكار خطر تخریب یا افتادن پل وجود داشته باشد، انجام بعضی اقدامات ضروری است، اما اگر اقدامات مربوط به كاهش دادن هزینه های آینده باشند، سود آنها فقط در درازمدت معلوم می شود.

«های ویز ایجنسی» (Highwaysw Agency) شروع به بازنگری در پایگاه اطلاعاتی قدیمی كرده است و اقدامات جدیدی را آغاز نموده است. این كارها از طریق چندین پروژه با شركت متخصصان داخلی و خارجی صورت می گیرند. تیم ها در حال بررسی اصول اساسی فرآیندهای مدیریت پل صفی هستند. هدف آنها رسیدن به نظام قانونمندی است كه جواب سؤالات آنها را بدهد.

اقدامات آژانس نه تنها بر فعالیت های نمایندگان و پیمانكاران نگهداری خود آن، بلكه روی سایر مقامات مسؤول پل ها در انگلستان و جاهای دیگر كه بخواهند از این روش‌ها استفاده كنند، ‌تأثیر خواهد گذاشت. بنابراین، باید بر این نكته تأكید كرد كه هرگونه نتیجه گیری در بارة این موضوعات باید بر اساس موافقت و هماهنگی عده زیادی انجام شود. امید است این كتاب نقش مؤثری در بحث در باره این موضوعات مهم داشته باشد.

 

مسائل جهانی (مربوط به كل دنیا)

مؤلف این اثر، به عنوان عضوی از «كیمته اجرائی انجمن راه های جهان» (PIARC) (Executive Committee of the World Road Association)،‌كاملاً آگاه است كه نگهداری پل ها در حال حاضر موضوعی بسیار مهم برای بسیاری از كشورهای دنیاست. در دهه های اخیر، رشد تقاضا برای حمل و نقل جاده ای به گسترش سریع شبكه راه ها، تقریباً در تمام كشورها انجامیده است. در طول مدت زمانی نسبتاً كوتاه، تعداد زیادی پل احداث شده است. بسیاری از این سازه ها د ر طول مدت چند سال پس از ساخت، دچار مشكلات و نقص های فراوانی شده اند. در بسیاری كشورها، از دهه 60 به بعد، نیاز به نگهداری پل ها تا حد غیرقابل كنترلی افزایش یافته است.

هنگامی كه مقامات مسؤول آگاه شدند، نقص های بسیاری در این سازه ها كشف شده بودند. در شبكه راه های انگلستان، در طی برنامة احیاء و بازسازی فعلی، معلوم شد كه 20 درصد سازه ها زیر حد استاندارد قرار دارند. چنین انتظار می رود كه %30 از پل های موجود در ایالات متحده آمریكا نیز دارای نقص باشند. سال گذشته لوری هانیز (Lo

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *