پـرچ و پیـچ (معماری)

دسته بندی معماری
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 17
حجم فایل 15 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

پـرچ و پیـچ

مقدمه

هر سازه تركیبی از اعضای جدا از هم می باشد كه این اعضا باید به طریق .مناسبی به یكدیكر متصل شوند. پرچ و پیچ دو نوع از این وسایل می باشند كه در این فصل به معرفی و بررسی آنها می پردازیم.

پرچ

پرچ از قدیمی ترین وسایلی می باشد كه از آن برای اتصال اعضای سازه های فلزی استفاده می شود. لیكن امروزه بنا به دلایلی كه بعداً ذكر خواهد گردید استفاده از پرچ رفته رفته منسوخ می شود. همانند شكل زیر یك پرچ نكوبیده از یك تنها استوانه ای كه یك سر آن دارای كلاهك می باشد تشكیل می شود. پرچ‌ها معمولا از فولاد نرمه ساخته می شوند. در استاندارد آمریكایی دو نوع پرچ یكی A502-1 با تنش جاری شدن 1900 كیلوگرم بر سانتی متر مربع و دیگری A502-2 با تنش جاری شدن 2600 كیلوگرم بر سانتی متر مربع وجود دارد. عمل گرم كردن پرچ و همچنین كوبیدن آن باعث تغییر در خواص مكانیكی پرچ می شود.

 

 

 

 

روش كوبیدن پرچ بدین ترتیب است كه ابتدا آن را تا دمای سرخ شدن گرم می‌كنند. سپس آن را توسط انبر مخصوصی درون سوراخ اتصال قرار داده و با ثابت نگه داشتن سر كلاهك دار آن سر دیگر را می كوبند تا به فرم كلاهك در آید و پرچ محكم گردد. در طی این مراحل تنه پرچ به طور كامل سوراخی كه در آن فرو رفته پر می كند. در حین سرد شدن پرچ منقبض می شود كه این انقباض باعث به وجود آمدن نیروی پیش تنیدگی در پرچ می شود. اما از آنجایی كه این نیروی پیش تنیدگی از پرچی به پرچ دیگر فرق می كند از آن نمی توان در محاسبات طراحی استفاده كرد. البته پرچ را به صورت سرد نیز می كوبند كه در این پرچها دیگر نیروی پیش تنیدگی وجود ندارد. امروزه پرچ‌كاری به دلایل زیر از رونق افتاده است:

1-   پیشرفت فن جوشكاری

2-   تولید پیچ های پر مقاومت

3-   احتیاج به نیروی انسانی زیاد و ماهر برای پرچكاری

4-   احتیاج به نظارت دقیق

5-   تولید سر و صدای زیاد در هنگام كوبیدن و خطر آتش سوزی در كارگاه

در ایران صنعت پرچكاری هیچ وقت به طور جدی رونق نگرفت و طراحان به ندرت به طراحی پرچ می خورند.

پیچ های معمولی

این پیچها از فولاد نرمه (با كربن كم) ساخته می شوند و در استاندارد آمریكایی با علامت A307 نمایش داده می شوند. این نوع پیچ ارزانترین نوع پیچ می باشد، اما معلوم نیست كه اتصالی كه با آن ساخته می شود، ارزانترین باشد. زیرا به علت پایین بودن مقاومت، تعداد آن نسبت به پیچ های اعلا (پر مقاومت) ممكن است بیشتر گردد. این نوع پیچ ها در ساختمان سازی سبك،  اعضا مهاربندهاو اعضای درجه دوم، خرپاهای كوچك لایه ها و كلیه اعضایی كه بار وارد بر آنها سبك و استاتیكی می باشد مورد استفاده قرار می گیرند.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *